שמירה על בטיחות בגלישת סקי

Ski15סקי הוא ספורט כייפי ומהנה, אבל מסוכן באותה המידה. גם אם אתם חושבים שאתם גולשים טוב, חשוב לקרוא היטב הוראות בטיחות אלו בטרם עולים על המגלשיים

אנו נוהגים להתייחס לחופשת הסקי כאל חופשה לכל דבר - יחס המוריד את ההגנת שלנו ומסכן אותנו. חופשת הסקי עמוסה בסיכונים, הרבה יותר מכל חופשה אחרת וראוי לא רק להתכוננן אליה בהתאם אלא גם לעקוב אחר ההוראות, בכדי לחשור הביתה בשלום.

 

 כללי בטיחות בגלישת סקי

להלן מספר כללי בטיחות שיעזרו לכם לצלוח את חופשת הסקי שלכם בשלום:

  • כושר גופני – אף אחד לא מצפה שתצאו לחופשה בכושר גופני מלא, אבל רצוי שתרגילו את הגוף לפעילות ספורטיבית בשבועות הקודמים ליציאה לחופשה. במהלך חופשת סקי, הגוף עובד קשה ועל כן, חשוף יותר לפציעות. הנפוצות הן פציעות בברכיים, בגפיים התחתונות (שברים ברגלים) וגם פגיעות בידיים או בראש. כל אלו יקרו במידה ולא תגיעו בכושר גופני סביר. ההמלצה שלנו: התחילו בפעילות גופנית כשבועיים לפני הנסיעה, במטרה להרגיל את הגוף לחוויה שהוא הולך לעבור במהלך חופשת הסקי.
  • חימום – הגעתם לאתר? רגע לפני שאתם שמים את הנעליים, עשו חימומון קטן לשרירי הרגליים, קצת מתיחות וקצת סיבובי ידיים. הגוף שלכם הולך להתאמץ מאוד במהלך היום ואם לא תחממו אותו לפני, אתם עלולים למתוח שריר באמצע המסלול. ההמלצה שלנו: חמש דקות חימום בתחילת כל יום לפני שמתחילים לגלוש. 
  • עייפותחופשת סקי היא חופשה מעייפת במיוחד. בסוף כל יום אנו מחוזרים לבית המלון באפיסת כוחות. לאחר ארוחת הערב, פעמים רבות אנו בוחרים לצאת בערב, בכדי לשתות ולבלות. אין בכך שום רע, אולם חשוב להפנים שהעייפות משפיעה בסופו של יום גם על הגלישה שלכם. אם יצאתם לבלות, גלשו ביום למחרת בזהירות יתרה ודאגו לשינה טובה בערב. לא חייבים לצאת כל יום בכדי ליהנות בחופשה. ההמלצה שלנו: עייפות על ההר היא מתכון לאסון. צאו לבלות, אבל לא בכל יום. 
  • קסדה בראש טוב – הקסדות הופכות בשנים האחרונות לפריט חובה עבור גולשי הסקי, מתחילים ומתקדמים כאחד. הסיבה: ריבוי תאונות הסקי ופגיעות הראש בעקבותיהן. לעיתים אנו גולשים במהירות גבוהה מאוד וחלקיק שנייה אחד יכול להפוך את החופשה לאסון. הקסדה מגינה על ראשנו ומאפשרת לנו לגלוש בראש שקט (ומוגן). ההמלצה שלנו: הקסדה היא פריט חובה לילדים עד גיל 16, אולם אנו ממליצים לגולשים בכל הגילאים לשים אותה על הראש.
  • ביגוד חם – חופשת הסקי היא חופשה שעשויה להטעות אותנו. מחד, האוויר בחוץ קפוא והטמפרטורות יורדות לעיתים אל מתחת לאפס. מאידך, אנחנו מבצעים פעילות ספורטיבית ומזיעים רבות במהלכה. חשוב להתלבש חם, אבל לא חם מדי, כדי לאפשר לגוף "לנשום" במהלך הפעילות הספורטיבית. חשוב להצטייד בבגדים חמים אבל "נושמים", כאלו שמאפשרות לאדים שיוצאים מהגוף שלנו לצאת החוצה ולא להרטיב אותם. כך יהיה לנו חם, אבל לא נתקרר. ההמלצה שלנו: אל תתפשרו על איכות! לפני החופשה, גשו לחנות הסקי הקרובה והצטיידו בביגוד סקי מיוחד המותאם לגלישת סקי.
  • הדרכה – כבר דיברנו על חשיבות הדרכת סקי בעברית וההדרכה לילדים. מעבר לעובדה שחופשת הסקי הופכת למהנה יותר, היא גם הופכת לבטוחה יותר. המדריך יודע את הדרך ודואג לקחת אתכם רק במסלולים בטוחים לגלישה. הוא מקושר למרכז החילוץ ובמקרה של תאונה, הוא דואג להזמין כוחות חילוץ מיוחדים. בנוסף, הוא משרה ביטחון על הקבוצה שלו והגלישה איתו תסיר מכם דאגות של הליכה לאיבוד או איחור בחזרה למעליות היורדות מההר. ההמלצה שלנו: ברורה מאליה במקרה זה – קחו מדריך סקי והפכו את החופשה למהנה יותר ובטוחה יותר. 
  • התאמת הציוד לרגל ולרמת הגלישה – עוד לפני שאתם עולים על ההר, אתם נדרשים להשכיר ציוד. יש לייחס להשכרת הציוד חשיבות מיוחדת שכן במידה ולקחתם עדיין לא מתאים לרמת הגלישה שלכם או לרגל שלכם, אתם עשויים לשלם על כך ביוקר. חשוב להתאים את הנעל לרגל (אבל להשאיר מרווח של מספר סנטימטרים בין האגודל לרגל) ולהתאים את הציוד לרמת הגלישה שלכם. אל תיקחו מגלשיים מקצועיות אם רק התחלתם לגלוש. ההמלצה שלנו: גשו לחנות עם אנשי מקצוע והתייעצו איתם לפני השכרת הציוד. להם יש את הניסיון שלכם עדיין אין והניסיון הזה עשוי להציל את החופשה שלכם מתאונה מצערת. 
  • ביטוח – הביטוח הסטנדרטי שיש לכם כאשר אתם טסים לחו"ל אינו מכסה אתכם במקרה של תאונה סקי וחושב להצטייד בביטוח מיוחד לתאונות סקי, כולל פינוי והטסה במידת הצורך. העלויות קצת יותר יקרות, אבל עדיין לא מדובר בסכומים שלא תוכלו לעמוד בהם. המלצה שלנו: נדמה שכל מילה כאן מיותרת...

בטיחות לפני הכל!

חופשות סקי הן חופשת בעלות סיכון גבוה. אנחנו יוצאים מאזור הנוחות שלנו, עולים על מגלשיים שבמקרה טוב לא גלשנו בהם כשנה (ובמקרה הגרוע לא גלשנו עליהם מעולם) ונדרשים לבצע פעילות ספורטיבית מאומצת וגם להצליח בה. כל אלו הם מתכון להנאה צרופה אבל עשויים להסתיים גם באסונות. קראו היטב הוראות אלו, התייעצו עם גולשי סקי מנוסים והגיעו לחופשה כאשר אתם מוכנים ויודעים מה מצפה לכם.

רוצים לשמוע עוד? יש לכם שאלות או תהיות לגבי חופשת הסקי הקרובה שלכם? צרו איתנו קשר כאן ונשמח לעזור לכם לקבל החלטה!  

מחפשים הדרכה בעברית לחורף הקרוב? רוצים להתייעץ? צרו איתנו קשר ישירות לתיבת המייל שלנו Theskicenter@Gmail.com ונספק לכם רשימה של מדריכי סקי, צעירים ומבוגרים, שישמחו לצאת איתכם לחופשת הסקי שלכם ולעזור לכם ללמוד לגלוש כמו שצריך.